Lightning talk meetups – 12.11.2014

Meetup konaný v Paralelní Polis ve středu 12.listopadu 2014 bude ve formátu tzv. lightning talků – tedy bleskových prezentací hned několika účastníků MLMU.

Využijte jedinečné možnosti – představte sebe a svůj projekt/nápad/výzkumný zájem/cokoliv zajímavého. Pochlubte se nebo si nechte poradit. Kolikrát budete mít to štěstí, že si vás s nadšením poslechne tolik lidí, kteří vám rádi poradí?! Jakékoliv téma, pochlubit se, zeptat se nebo vyvolat diskuzi, … prostě cokoliv. Jediná podmínka, vejít se do 10 min.
Pokud se chcete přihlásit se svým talkem, napište nám své jméno a téma prezentace (nejlépe rovnou i s abstraktem). A pokud se necítíte na prezentaci, přijďte se alespoň podívat. Témata jednotlivých talků a řečníky budeme postupně zveřejňovat zde.
Jako vždy, laskavě prosíme, zaregistrujte svoji účast (ať už budete prezentovat nebo ne) v našem formuláři: http://goo.gl/forms/2atD1GfN8h

Program lightning talků:

Jana Papoušková a Lukáš Drápal – Kaggle a aplikace ML v telekomunikacích

Jana Papoušková společně s Lukášem Drápalem ve svém lightning talku nejdříve poví něco o sobě a o tom, co dělají. Následně pak ve svém talku promluví o soutěžení na Kaggle.com a také aplikacích ML v telekomunikacích.

Ondřej Pluskal – Machine Learning problémy v počítačových hrách

Herní společnosti díky síle internetu sbírají spoustu dat o svých uživatelí. Co ale s nimi potom mohou udělat? Svět počítačových her také objevuje oblast strojového učení. V mé krátké přednášce představím co všechno o hře a hráčích můžeme zjistit čistě z dat.

Petr Baudiš – brmson

Question Answering je úloha, ve které počítač generuje na základě dotazů formulovaných jako freetextové otázky přímé odpovědi na ně – známý příklad je IBM Watson, který v roce 2011 porazil šampiony hry Jeopardy! (angl. obdoba Riskuj). Petr Baudiš představí svůj open source QA systém postavený na podobných principech.

Marek Modrý – Learning to Rank

Learning to Rank je disciplína strojového učení, která za využití trénovacích dat vytváří model, který je možné použít pro řazení dat do posloupnosti dle našich představ. Využití LTR algoritmů je široké a to od vyhledávačů, přes doporučovací systémy, opravy překlepů, online reklamy až například po přiřazování autorů k článkům v Microsoft Academic Search a mnoho dalšího. Marek Modrý představí téma a základní problémy, s kterými se LTR potýká. V rychlosti pak i nastíní, jaké algoritmy jsou běžně používány.

Josef Moudřík – Mining the game of Go

Go je tradiční asijská hra, ve které je AI stále pozadu za lidmi. K dispozici je 300 let záznamů her, silných i slabých hráčů. Co s nimi? Josef Moudřík představí svou práci na projektu gostyle.j2m.cz

Plantyst – Využití ML technik na průmyslových datech

Zástupce společnosti Plantyst představí svoji práci a data, které mají k dispozici z průmyslových výrobních procesů. Následovat bude brainstorming a diskuze na možné využití machine learningových technik na datech z průmyslové praxe.